Forma-1 / Motorsport

Eső, biztonsági autó, őrület: Sebastian Vettel 2012 világbajnoka

""

Már a futam előtt sejteni lehetett, hogy nagy izgalmakat tartogat az idényzáró futam. Már a rajtnál borult minden, Sebastian Vettel ugyanis balesetbe keveredett, megpördült, és az utolsó helyről kellett visszakapaszkodnia, a 9. körben már a 6. helyen állt.

Közben az eső is rákezdett, sokáig slick gumikon csúszkált a mezőny, majd sorban kijöttek a pilóták kereket cserélni, csak Button és Hulkenberg maradtak száraz kerekeken, ezzel ők ketten vezették a mezőnyt. A német annyival gyorsabb volt a McLaren pilótájánál, hogy az idő közben száradó pályán simán megelőzte. A többi versenyző ismét kiment a bokszutcába, hogy az átmeneti gumikat visszacseréljék szárazra.

A sok csúszkálás és kisebb koccanások miatt törmelék szóródott szét a pályán. Nico Rosberg a törmelékek miatt defektet kapott, így a 23. körtől biztonsági autó vezette a mezőnyt, ezzel közel egy perces előnyt elvéve az élen álló Hulkenberg-Button kettőstől, akiket csapataik ki is hoztak rögtön kerékcserére. Vettel közvetlenül Alonso mögött autózott az 5. helyen.

A Safety Car a 29. kör végén hagyta el a pályát, a rajt után Hülkenberg elhúzott a többiektől, Vettel azonban visszább esett, Kobayashi megelőzte, az eső pedig ismét szemerkélni kezdett. A japán pilóta néhány körrel később Alonso mellett is elment, de a spanyol hamar visszaelőzte, Vettelt pedig Massa autózta körbe, így nőtt a távolság közte és Alonso között. A két McLaren is csatázott egymással a 2. helyért, Hamilton került ki győztesen a harcból.

Ezután kicsit csitultak a kedélyek, de a pálya egyre vizesebb lett, és újra elkezdtek csúszkálni az autók. Di Resta folyamatosan balettozott az aszfalton, majd Hulkenberg is kicsúszott az élről, Hamilton elment mellette. Hulkenberg nem hagyta annyiban, az 56. körben megpróbálta visszaelőzni, de ezzel a pálya vizesebb ívére került, megcsúszott, nekiment  Hamiltonnak, aki emiatt be is fejezte utolsó versenyét a McLaren csapatnál. Hulkenberg bokszutca áthajtásos büntetést kapott, az 5. helyre esett vissza, Alonso mögé, Vettel elé.

A 25 éve snémet pilóta Michael Schumacher mögött autózott, de gyorsabb volt honfitársánál, aki nem akarta akadályozni, ezért mikor Vettel előzni próbált, lehúzódott, elengedte. A címvédő utána is sietni akart, ám a csapatrádión keresztül igyekeztek nyugtatni, mivel az 5. hely elég volt a világbajnoki címhez.

Az utolsó előtti körben Di Resta utolsó piruettjét láthatta a közönség, amely után befejezni kényszerült a versenyt. Ezzel el is dőlt a futam és a vilábajnokság, ugyanis ismét bejött a biztonsági autó. Az utolsó körben le is jött, így nem Safety Car mögötti befutó volt, de a versenyzőknek csak végig kellett gurulni a célegyenesen, hogy leintsék a brazil nagydíjat.

""

Sebastian Vettelnek elég volt ez a 6. hely harmadik világbajnoki címéhez. Ezzel ő lett minden idők legfiatalabb háromszoros világbajnoka, hat évvel döntve meg Ayrton Senna korábbi rekordját. A brazil 31 évesen nyerte meg harmadszor a pontversenyt.

""

Michael Schumachernek ez volt – ezúttal úgy tűnik, valóban – élete utolsó Formula-1-es futama. Csapata ezzel a facebook-oldalukra kitett képpel búcsúzott a hétszeres világbajnok pilótától:

""

Lewis Hamilton is búcsúzott, ha nem is olyan szépen, mint Schumacher. Kiesése után taps fogadta a bokszban, sisakján pedig "Thank you" vagyis "Köszönöm" felirattal köszönt el első F1-es csapatától, amellyel világbajnoki címet is szerzett 2008-ban. A következő szezonban már a német helyén szerepel majd a Mercedesnél.

Nico Hulkenberg a baleset és az 5. hely ellenére is bizonyította, a Sauber nem vesz zsákbamacskát leszerződtetésével, remek utolsó futamot ment a fiatal német pilóta is.